„Kompleksowe wspomaganie szkół w Gminie Prostki”

„Kompleksowe wspomaganie szkół w Gminie Prostki” – to temat konferencji, która odbyła się z okazji Dnia Edukacji Narodowej 18 października w Szkole Podstawowej w Prostkach. Wzięli w niej udział dyrektorzy, nauczyciele  i pracownicy wszystkich jednostek oświatowych z terenu gminy oraz  Vice Kurator Oświaty Pan Wojciech Cybulski.Organizatorem wydarzenia był Urząd Gminy Prostki i Mazurski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Ełku.

O dobry nastrój zebranych gości zadbały przedszkolaki z Samorządowego Przedszkola „Mazurki”
w Prostkach oraz uczniowie Szkoły Podstawowej, którzy pod okiem swoich wychowawców przygotowali występy artystyczne. Te bardzo spodobały się widzom, którzy nagrodzili dzieci i młodzież gromkimi brawami.

Część oficjalną konferencji otworzył Wójt Gminy Prostki, Mirosław Orłowski, przedstawiając postępy wdrażania reformy oświatowej oraz kompleksowego wspomagania oświaty w naszej gminie.  W swoim wystąpieniu przedstawił także aktualne informacje dotyczące bazy oświatowej, kadry pedagogicznej oraz sukcesów, jakimi mogą się pochwalić uczniowie i nauczyciele tutejszych placówek. Wójt zachęcał także do uczestnictwa w projektach i programach , które w dużej mierze dofinansowuje Urząd Gminy oraz potwierdził, że planuje rozbudowę Szkoły Podstawowej w Rożyńsku Wielkim i budowę pełnowymiarowej sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej w Prostkach. Spotkanie to było także okazją do złożenia życzeń i gratulacji nauczycielom, pracownikom oświaty i pracownikom instytucji wspierających oświatę z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Gospodarz życzył wszystkim sukcesów w pracy dydaktyczno-wychowawczej, rozwijania i dalszego udoskonalania swoich umiejętności oraz dziękował za trud jaki pracownicy oświaty wkładają w wychowanie i nauczanie dzieci i młodzieży. Z tej okazji wręczył także 3 Nagrody Wójta Gminy Prostki.

Następnie dyrektorzy szkół wręczyli nagrody wyróżnionym nauczycielom i pracownikom administracyjnym . Z czterech jednostek przyznano łącznie 33 nagrody dla nauczycieli i 25 nagród dla pracowników administracyjnych.

Kolejną osobą, która zabrała głos był Pan Wojciech Cybulski, Vice Kurator Warmińsko-Mazurski, który podkreślił, iż zawód nauczyciela to przede wszystkim służba drugiemu, młodemu człowiekowi. Zachęcał do troski o wzmocnienie prestiżu tego zawodu, a także gratulował wszystkim wyróżnionym
 i życzył wszystkiego dobrego pracownikom. Podkreślił też, że dwóch nauczycieli z terenu gminy otrzymało Nagrodę Kuratora Oświaty. Były to panie: Barbara Walaszek  ze Szkoły Podstawowej w Prostkach oraz Monika Budnik ze Szkoły Podstawowej w Wiśniowie Ełckim. Przyłączamy się do gratulacji.

Następnie Pan Michał  Jodko, dyrektor MODN przedstawił „ Rolę i zadania Asystenta Szkoły
w kompleksowym wspomaganiu szkół i placówek oświatowych”, nakreślił
 sposób współpracy „asa”
z placówkami, wyjaśnił na jakie kompetencje kluczowe będzie kładziony nacisk oraz podkreślił,
że asystenci będą wspomagać całe rady pedagogiczne jak i pojedynczych nauczycieli.

O „Kształtowaniu pożądanych postaw uczniów i wychowaniu do wartości” mówił dr Ryszard Skawiński, konsultant MODN. Prelegent odniósł się do wyników badań naukowych , które w ciekawy sposób przedstawiają różnice w hierarchii wartości uczniów poszczególnych rodzajów szkół tj. gimnazjum, szkoła zawodowa, technikum i liceum.

Kończąc konferencję Pani Magdalena Święcińska, doradca metodyczny MODN, przedstawiła propozycję szkoleń rad pedagogicznych prowadzonych przez  MODN i zaprosiła obecnych do skorzystania z przedstawionej oferty.

Na koniecwszyscy udali się na słodki poczęstunek, gdzie czekała na nich niespodzianka w postaci pysznego tortu z napisem Dzień Edukacji Narodowej.

• 5.2°C
  • Wiatr: 2.95m/s ENE