Droga do wolności

Naród, który traci  pamięć, traci sumienie.

2.03.2018 roku w Szkole Podstawowej im Jana Pawła II w Prostkach, pod hasłem Droga do wolności, odbył się niecodzienny koncert. Związany był on z dwiema uroczystościami. Pierwsza z nich wpisuje się w obchody setnej roczny odzyskania przez Polskę niepodległości, druga zaś to obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Augustowska Fabryka Dźwięku rozpoczęła uroczystość od biało - czarnej prezentacji multimedialnej, ukazującej historię naszego kraju od czasów najdawniejszych po współczesne. Dzięki temu oglądający byli w Polsce Mieszka I, bili się z Krzyżakami pod Grunwaldem, bronili Częstochowy przed najazdem szwedzkim, uczestniczyli w powstaniach. Znaczna część pokazu odnosiła się do XX wieku: dwie wojny, odzyskanie przez Polskę niepodległości, czasy komunizmu, strajki, stan wojenny.

Gdy oko widza przyzwyczaiło się do prezentacji, za pomocą gry świateł, na plan pierwszy wysunęli się śpiewacy, stojący za kurtyną. W ich repertuarze znalazły się takie klasyki jak Autoportret WitkacegoA my nie chcemyBallada o Janku Wiśniewskim, czy Miejcie nadzieję. Dobór utworów podkreślał znaczenie uroczystości, którą uświetnili swoim przybyciem następujący goście: Poseł na Sejm Rzeczpospolitej p. Wojciech Kossakowski, Wicekurator Warmińsko - Mazurskiego Kuratorium Oświaty w Olsztynie p. Wojciech Cybulski, Wizytator Kuratorium Oświaty w Olsztynie p. Grzegorz Wojnowski, Radna Powiatu Ełckiego p. Anna Kossakowska, Wójt Gminy Prostki p. Mirosław Orłowski, Sekretarz Gminy Prostki p. Janusz Dariusz Krause, Przewodniczący Rady Gminy p. Paweł Ratkiewicz, dyrektor BOES p. Maria Grygoruk, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Prostkach p. Joanna Sztramko, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Prostkach p. Ewa Ratkiewicz.

W organizację uroczystości włączyli się czynnie również nauczyciele naszej szkoły. Pan Rafał Wilczewski, nauczyciel historii, zainteresował uczniów tematyką związaną z Żołnierzami Wyklętymi oraz zaproponował uczniom wykonanie plakatów dotyczących tego zagadnienia. Nauczycielka plastyki, p. Emilia Tabak - Sulewska, wkomponowała prace uczniów w wykonaną przez siebie dekorację.

Dyrektor szkoły, p. Jan Jarosław Ćwik, podziękował organizatorom za przygotowanie uroczystości, a uczennice klasy VI a wraz z wychowawczynią, która jednocześnie była pomysłodawczynią i inicjatorką przedsięwzięcia - p. Joanną Cybulską, wręczyły p. Andrzejowi Zadrożnemu, prezesowi Pol-Foods w dowód uznania za współpracę - obraz patrona naszej szkoły. Wójt Gminy Prostki jako dowód uznania dla sponsora podziękował za zaangażowanie firmy w życie lokalnej społeczności. Podkreślił wyjątkowość koncertu oraz tego, że o Polsce można pięknie mówić, ale również pięknie śpiewać.

/K. Zwieczorowska/

• 19°C