Wyszukiwarka

Wyszukiwarka

Szkoła Wierna Dziedzictwu, Katyń... ocalić od zapomnienia

,,Sens walki powinien być mierzony nie jej szansami na zwycięstwo,

lecz wartościami, w obronie których walka została podjętaˮ. 

prof. Henryk Elzanberg

Dnia 05.04.2018r. 24 osobowa grupa młodzieży ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Prostkach oraz harcerzy, pod opieką organizatora wyjazdu - p. J. Cybulskiej i innych nauczycieli udała się do Rosji. Uczniom towarzyszyli księża z diecezji ełckiej, Poseł na Sejm RP p. W. Kossakowski, Wicekurator Warmińsko - Mazurskiego Kuratorium Oświaty w Olsztynie p. W. Cybulski oraz goście sponsora. Nie była to podróż turystyczno-krajoznawcza, lecz wyjazd o charakterze patriotyczno-edukacyjnym. Jego celem było upamiętnienie 78 rocznicy Zbrodni Katyńskiej oraz kształtowanie postaw patriotycznych młodego pokolenia przez pogłębianie wiedzy o historii Polaków, którzy zginęli w Związku Sowieckim.

Po przekroczeniu granic: Litwy, Łotwy i Rosji, 6 kwietnia 2018 r. około godziny 20:00, podróżni dotarli do hotelu w Smoleńsku. Następnego dnia zapoznali się z historią miejscowości. Potem udano się na spotkanie z franciszkaninem Ptolemeuszem Kuczmikiem, który od 26 lat prowadzi parafię w Smoleńsku. Dzięki niemu dowiedziano się wielu lokalnych historii, również tej najstraszniejszej - związanej z katastrofę lotniczą prezydenckiego Tupolewa. W miejscu, gdzie spadł samolot, został ustawiony pamiątkowy głaz z dwujęzyczną tablicą i krzyżem. Właśnie tam, delegacja z Prostek i Ełku oraz pani konsul RP w Smoleńsku, złożyli kwiaty, zapalili znicze oraz odmówili modlitwę.

Następnym etapem wyjazdu było przewiezienie młodzieży, nauczycieli i innych przybyłych do Katynia - który był głównym celem wyjazdu z Polski. Pomordowanych upamiętniono pod pomnikiem ofiar przez zapalenie zniczy, złożenie kwiatów i przedstawienie spektaklu słowno-muzycznego, przygotowanego przez uczniów naszej szkoły pod kierunkiem nauczycielki języka polskiego p. J. Cybulskiej. Ze względu na miejsce i czas w jakich się odbył, wzbudził silne emocje zarówno biorących w nim udział jak i w oglądających.

Odprawiona została też msza święta, jako wyraz szacunku i hołdu poległym. Około godz. 16.30 wszyscy wyruszyli w stronę Polski. Podróżni powrócili do kraju następnego dnia.

W naszej szkole pamięta się stale o wydarzeniach sprzed lat: rozmawiając o nich na lekcjach, uczestnicząc w konkursach, czy przygotowując montaże słowno-muzyczne. Jednak dopiero w tym roku udało się w sposób szczególny unaocznić młodzieży te bolesne dla Polski wydarzenia. Było to możliwe dzięki zaangażowaniu wielu osób w organizację przedsięwzięcia: p. J. Cybulskiej, posłowi W. Kossakowskiemu, sponsorowi p. A. Zadrożnemu oraz Kuratorowi Oświaty w Olsztynie, który objął wyjazd Honorowym Patronatem.

Cele wyjazdu zostały osiągnięte. Przypomniano młodzieży o znaczeniu historii i pamięci, które budują tożsamość narodową. Jedna z uczestniczek wyjazdu podkreśliła, iż rozumie, że przekazywanie wiedzy i tradycji kolejnym pokoleniom, leży teraz w rękach współczesnej młodzieży.

Wyjazd odbywał się w ramach realizacji projektów: Szkoła Wierna Dziedzictwu oraz Katyń... ocalić od zapomnienia, w których nasz szkoła bierze czynny udział.  

 

/Katarzyna Zwieczorowska, Wiktoria Zyskowska/

 

Galeria

Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie

Niedziela, 2024-05-05

Imieniny: Irydy, Tamary
Maj
pnwtśrczptsond
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
  • Odwiedziło nas: 366510
  • Do końca roku: 240 dni
  • Do wakacji: 47 dni
  • Prostki
  • 21.9°C
  • zachmurzenie duże
  • Wiatr: 2.18m/s S
  • Ciśnienie: 1011 hPa
  • Wilgotność: 50%
  • Wschód słońca: 04:46
  • Zachód słońca: 20:07
  • Źródło: OpenWeatherMap